Ki mit fizet, ha elromlik, valami a lakásban?
Mikor emelheti a tulajdonos a bérleti díjat?
És mennyit?
A mai cikkben pár fontos kis apróságot szedtem össze!
Lakás karbantartása
Alapvetően a tulajdonos feladata, csak apróságokat szabad a bérlőre áthárítania!
Ez alól alapvetően két kivétel lehet,
- a kis összegű javíttatások, és
- a szépészeti okokból történő javítások.
Fontos irányadó elv, hogy mi van a bérleti szerződésben, de a hatályos törvényeknek ezek se mondhatnak ellen! Tehát hiába van a bérleti szerződésben az, hogy javíttatásonként 200 eurót az albérlő fizet, ez túl sok, és így jogellenes!
Kivétel az is, ha a bérlő okozta a kárt! Tehát ha valami nehéz tárgyat a padlóra ejtünk, és a burkolólap elreped, akkor felesleges megpróbálni a bérbeadóval rendbe hozatni a kárt! 🙂
Szépészeti javításokat kiköthet a bérbeadó, és ennek költsége a bérlőt terheli. Ide tartoznak pl. a festés és a tapétázás.
Ahhoz, hogy a bérbeadó a bérlőre terhelhesse a költségeket:
- a szerződésben szerepelnie kell az összeghatárnak, és
- ennek az összeghatárnak reálisnak kell lenni… azonban, hogy mi ez a reális összeg, az sehol nincs kikötve.
Az alkalmanként 100 euró még reálisnak számít. Az olyan berendezési tárgyak javításának költségét lehet a bérlőre hárítani, amit az albérlő folyamatosan használ, tehát pl. villanykapcsolók, konnektorok, ablakkilincs. Nem lehet ezért semmiképpen idesorolni pl. a víz- vagy gázvezeték meghibásodását, ezeket mindenképp a bérbeadó fizeti! Többlakásos társasházban olyanokat sem lehet a bérlőre javítani mint a lépcsőházi világítás vagy a ház ajtajának javíttatási költsége.
Az alkalmi összegen felül korlátozva van az éves szinten áthárítható költség is. A változatosság kedvéért azonban ez az összeg sincs szabályozva, az éves bérleti díj (rezsi nélküli díj – Kaltmiete) kb 8%-ig számít még normálisnak.
Ha valami elromlik, mindig írásban értesítsük a bérbeadót, szabjunk meg határidőt, ha ezt a határidőt a bérbeadó nem tartja be, akkor hívhatunk mi szerelőt, és ha ennek összege meghaladja a szerződésben kikötött összeget, akkor azt a bérbeadó fizeti.
Források:
- Immobilienscout24.de; „Schäden und Reparaturen”: http://www.immobilienscout24.de/eigentuemer/recht-versicherung/maengel-schaeden.html
- Finanztest 2/2014:”Kleinigkeiten haben Grenzen” (52-53 o)
Ne felejtsd el kérni ingyenes e-bookunkat itt!
Az lenne a kerdesem, a lakas ablakainak egy resze meg regi, egyretegü üvegtabla, ennek megfelelö höszigetelessel.
Valamilyen höszigetelö foliaval törtenö höszigeteles minek minösül, kinek kellene allni a költsegeit?
Szerintem egy 1310 euros alberletbe elvarhato lenne megfelelö minösegü ablak minden nyilaszaron (az ablakok egy resze cserelve van modern, jol szigetelö nyilaszarora), azaz a költsegek egy reszet mindenkepp a tulajnak kellene allnia- de mi a realitas ilyen esetben?
Üdv es kösz a valaszt!
Kedves Tibi! Ugyan nem engem kerdeztel, de szivesen segitek. Mivel nagyon konkret kerdest tettel fel, nehez ra valaszolni. Ajanlom, hogy lepj be egy Mietschutzverein-ba. Keress ra a varosod szerint. Tanacsot adnak, segitenek berloknek. Igaz a tagsag nem olcso, 100 euro felett van egy evre, de barmikor kerdezheted oket. Szerintem megeri. Remelem tudtam kicsit segiteni. Üdv Orsi