A német iskolarendszer általában[1]
Érdekes, de a honlapon a legtöbbet olvasott cikkek között folyamatosan ez a cikkünk szerepel, ezért úgy gondoltuk, hogy frissítjük a tartalmát.
A legfontosabb, hogy a német iskolarendszer tartományonként szabályozott. Ez azt jelenti, hogy teljesen más követelményekkel, lehetőségekkel találkozhatsz, attól függően, hogy Bajorországba, Berlinben, Brandenburgban vagy a másik 13 tartomány egyikében élsz.
Nem csak az oktatás szinvonalát illetően vannak jelentős különbségek, hanem pl. abban is, mikor van vége az általános iskolának és kezdődik a középiskola, vagy az érettségi nehézségében.
Az iskola szinvonala
Jelentős különbségek vannak a tartományok között. A Bajor rész pl. az egyik legnehezebbnek számít.
„Aki Bajorországban leérettségizik az Brémában mindjárt a doktori címet is megkaphatná”
-jegyezte meg viccesen az egyik rádiós bemondó, utalva a bajor érettségi nehézségére.
Az egyik nehézség az, hogy Bajorországban a nálunk is ismert központi érettségi van, máshol jellemzően az iskolák állítják össze a feladatokat.
Az előnye később ennek persze az, hogy egész Németországban tudják a munkáltatók, hogy a müncheni érettségi nem ugyanaz, mint a dortmundi. A felvételi jelentkezéseknél, ahol csak az átlag számít viszont ugyanez jelentős hátrány lehet.
Családi pótlék ügyintézés itt!
Általános iskola
Németországban az általános iskola (Grundschule/Primarschule) és ezzel az iskolakötelezettség 6 éves korban kezdődik. Itt általában nem szokás az, hogy még egy évet marad a gyerek az óvodában, de különleges esetekben engedélyezhetik. Ilyen lehet pl. az is, ha a gyermek még nem beszél németül, de ez is iskolánként változó.
Az iskola kötelező és az állami általános iskola ingyenes Vannak természetesen különböző magán iskolák, illetve nemzetközi iskolák, amelyekért viszont fizetni kell. Csekély költségek az állami iskolákban is lehetnek, például különböző kirándulások alkalmával. A legtöbb helyen nem kell a tankönyveket megvenni, hanem az iskola év elején kikölcsönzi és év végén vissza kell adni, amivel egy halom pénzt spórolnak meg a szülőknek.
Az egyes tartományok nagy szabadságot kapnak sok, iskolával kapcsolatos kérdésben, így nagymértékben változhat, hogy milyen tárgyakat, milyen könyvekből tanulnak, de még az iskolatípus is változhat!
Az általános iskola első osztályában csak szóbeli értékelés történik, néhány tartományban a másodikban is, de van ahol (Nordrhein-Westfalen und Schleswig-Holstein) még a 3. osztályban is.
Az általános iskola általában 4 évig tart (kivéve Brandenburg és Berlin, ahol viszont 6 évig), ezután a gyerek eredményeitől függően a tanárok és a szülők együtt vagy az iskolai eredmények döntenek, hogy milyen iskolatípus lenne legmegfelelőbb a gyermek számára.
Középiskola Németországban
Sok tartományban azáltalános iskola csak ajánlást ad, a szülők viszont szabadon dönthetnek arról, hova íratják be a gyerekeiket. Más tartományokban (pl. Bajorországban) kötelező elfogadni az iskola ajánlását, illetve csak lefele lehet attól eltérni.
Középiskolák típusai;
- Hauptschule (5-9/10 osztály): a diákok eközben gyakorlati tárgyakat is tanulnak, és a végén leteszik az úgynevezett „Hauptschulabschluss”-t és vagy szakmai képzésen (Ausbildung) vesznek részt utána, vagy egy gimnáziumban tanulnak tovább.
- Realschule (5-10 osztály): ez egy fokkal magasabb szint mint a Hauptschule, a végén a „Realschulabschluss”-szal. Itt is kiegészítő iskola után lehetséges az érettségi és a továbbtanulás, de nagy motivációt igényel ez már a fiataloktól és keveseknek sikerül.
- (Fach-)Gymnasium (5-12/13 osztály): a diákok a végzés után érettségit vagy szakmai érettségi vizsgát („Abitur”) tesznek. A Gimnáziumban a diákok általában 2-3 idegen nyelvet is tanulnak. Ezután vagy valamelyik felsőoktatási képzésben vesznek részt (Hochschule ill. Fachhochschule) vagy részt
vehetnek ők is Ausbildung-on.
A városban lévő iskolák közül sokszor szabadon lehet választani. Érdemes egy pár iskolát megnézni. És ne csak a szabad hely után érdeklődjünk.
Figyeljünk az iskolaválasztás során arra, hogy
- milyen szabadidős tevékenységek, sportolási és nyelvtanulási lehetőségek, kirándulások vannak.
- ha még nem tud gyermekünk németül, kérdezzünk rá, hogy milyen lehetőségek vannak a nyelvi felzárkóztatásra „Deutsch als Fremdsprache“, hiszen nagyon fontos, hogy gyermekünk értse az órai anyagot és ne a nyelvtudás hiánya miatt kapjon rossz jegyeket.
Kettő 16 éves gyermek édesapja vagyok.Magyarországon gimnáziumba járnak ,Manheim kőrnyékére készülődünk érdekelne milyen iskola rendszerbe lenne érdemes a további tanulmányt folytatni
Én 16 éves vagyok, 1 évre jöttem ki Németországba nyelvet tanulni. Magyarországon is gimnáziumba jártam és itt is ezt választottam. Nem tudom mennyire beszélnek a gyerekeid németül, én egy internacionális osztályba jöttem, ahol szerintem jól meg lehet tanulni a nyelvet. Aztán már ha elég jól megy átraknak egy normál osztályba. Mindenképpen a gyerekeid képességeitől függ, de én a Gimnáziumot javaslom.
Szeretnèm megèrdeklődni , kisfiam 9. real iskolàba jàr. Haza szeretnénk költözni . Magyarorszàgon, hol tudna ezzel az 9.osztàllyal kezdeni? Minek felel meg?
Szeretnék érdeklődni, hogy mi december közepén fogunk elméletileg kimenni Németországába. A kislányom 6 éves, itthon még óvodába jár. A nyelv egyenlőre még nemigazán megy neki. Az lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben is egyből iskolába fog menni, elsős lesz, vagy esetleg van más lehetőség. Akár nulladik évfolyam, vagy bármi egyéb.
Ha még otthon nem járt iskolába, akkor valószínű ezt a tanévet itt is oviba fogja. Hogy utána milyen lehetőségek vannak konkrétan azt a közelben levő iskoláktól meg kell kérdezni, mert mindegyikben más és más…
Üdvözlöm! Szeretném megkérdezni, hogy amennyiben a 15.5 éves fiammal ki szeretnénk nyáron költözni, neki milyen lehetőségei vannak a továbbtanulásban. Jó tanuló, középfokon beszél németül, szeretnénk ha érettségit tenne majd, illetve a gazdasági terület érdekli. ( Itthon közgazdaságiba járna ha maradnánk) . Köszönöm szépen a véleményét 🙂
Kedves Melinda!
Sok múlik azon, hogy Németországon belül hova költöztök, de 15 évesen még valószínű nem lesz gond az itteni iskola.
Mindenképpen, ha már tudjátok, hogy hova, akkor fel kell venni a kapcsolatot a közelben levő iskolákkal.
Kedves Anita
A gyermekem 19 éves,tavaly felvették Passauba a gimnàziumba,Magyaro.-on a 10.-et elvégezte…itt a 10.be tették.A vírus miatt online oktatás volt és szinte sehol nem tudtunk nyelvtanfolyamra járni.Most a gimnaziumból eltanàcsolták,mivel nem beszél németül.Nem tudom hogy tovább, hova fordulhatna?üdvözlettel:Vali
Jonapot érdeklödni szeretnék nem sokára németországba gommersheim be költözúnk mink nem beszéljúk a nyelvet van egy 8 éves 2.os fiym éd van egy 15 éves 8.os fiam nekik mijen iskolát ajállotok
Kislányom 14 éves nagyon jó tanuló. Itthon Magyarországon 6 osztályos gimnáziumba jár, viszont németül nem beszél az angolt felsó fokon beszéli. Most szeretnénk kiköltözni Regensburg környékére. Milyen eséllyel indulhatunk neki az iskola keresésnek?
Köszönöm a segítséget.
Szia!
Beszéljetek mindenképp a környékbeli gimnáziumokkal, többel is, hogy össze tudjátok hasonlítani a lehetőségeket. Sok helyen van nyelvi osztály és ha tudják a gyerekek a nyelvet, akkor veszik át őket.
Üdvözlök mindenkit! Szeretnek erdeklödni a testverem 14 eves gyermeke a 8. osztaly befejezese hozzam költözne(en leszek hivatalossan a gondviselöje). Azt szerenem megtudni hogyan müködik itt az iskola rendszer azoknak a gyerekeknek akik meg nem beszelnek nemetül. Mennek tovabb Haupt vagy Real schuleba… vagy van valamilyen nyelvi felzarkoztato osztaly elöször a bevandorlo gyerekek szamara?
Köszönettel