Akár nyaralsz Németországban, akár rövidebb-hosszabb ideig itt élsz, dolgozol, fontos lehet (remélem nem lesz) számodra az alábbi információ!
Mit kell tenni Németországban baleset esetén?!
Sok minden teljesen úgy működik itt is, mint Magyarországon, de azért vannak különbségek.
Mit kell tenni Németországban baleset esetén?!
- A legfontosabb! Maradj a helyszínen! Hacsak nincs vészhelyzet (valakit sürgősen korházba kell vinni), ha elhajtasz a helyszínről a pénzbírság mellett a jogosítványodat is elvehetik!
- A közvetlen életveszélyben lévők megsegítése után biztosítsd a helyszínt: kapcsold be a vészvillogót, vedd fel a láthatósági mellényt, tedd ki az elakadásjelző háromszöget (kb. 100 méterre a helyszín előtt)!
- Saját biztonságunkra figyeljünk! A segítségnyújtás kötelező! Tudom, ez nem egyszerű, valószínű én is elájulnék egy súlyosabb sérült láttán, de próbáljunk higgadtak maradni. Legyen az autónkban elsősegélynyújtó doboz. A legjobb, ha évente egyszer elsősegélynyújtó tanfolyamon is részt veszünk.
- Hívjuk a mentőt! Telefon: 112! Mondjuk el a nevünket, hogy hol történt a baleset, mi történt. Persze ha nem beszélünk jól németül, akkor bízzuk ezt valakire, aki igen! Ha nincs ott ilyen ember, akkor itt találsz egy kis segítséget a telefonáláshoz:
Nagyjából az alábbi kérdésekre kell választ adnunk a telefonban:
- Wo ist etwas geschehen? (Hol történt?)
- Was ist passiert? (Mi történt?)
- Wie viele Personen sind betroffen?(Zahl der Verletzten) (Hány érintett/sebesült van?
- Welche Art der Erkrankung/Verletzung liegt vor? (Milyen sérülések vannak)
Példa a helyes vészhívásra:
„Ich möchte einen schweren Verkehrsunfall auf der A27 melden, zwischen Verden/Ost und Verden/Nord, in Fahrtrichtung Bremen, bei Kilometer… . Es gibt mindestens zwei Verletzte, beide schwer verletzt. Eine Person ist im Wagen eingeklemmt. Es läuft Benzin aus. Mein Name: Hans Muster, meine Telefonnummer:…..” –Freiwillige Feuerwehr Verden (http://www.ffver.de/sicherheitstipps/derrichtigenotruf/index.html)
- Mikor kell rendőrt hívni?
- Ha sérült van,
- ha nagy anyagi kár keletkezett,
- ha nem egyértelmű, hogy ki a hibás,
- ha a másik fél elhagyta a helyszínt,
- ha a másik fél nem EU-s rendszámmal rendelkezik, és nincs igazolása a biztosításáról (pl
nemzetközi zöldkártya).
- Az ADAC javaslata, hogy a helyszíni bírságot csak akkor fogadjuk el, ha egyértelmű a vétkességünk! Egyébként csak személyi adatainkat és az autó adatait adjuk meg!
- Biztosítsuk be magunkat! Kérjük el a tanuk címét! Fényképezzük le a helyszínt, az esetleges féknyomokat, mindent, ami fontos lehet! Persze mindeközben figyeljünk a forgalomra!
Jövő héten arról fogok írni, hogy mi a teendő a baleset után, hogy kell intézni a javíttatást stb.
Hogy ne maradj le arról se, iratkozz fel hírlevelünkre, mellyel egyúttal egy ingyenes eBookot is megküldünk részedre, mely a legfontosabb információkat tartalmazza, ha új vagy még Németországban!
Ne felejtsd el kérni ingyenes e-bookunkat itt!
Források: ADAC: http://www.adac.de/_mmm/pdf/2013-Unfallbericht-Was_tun_nach_Unfall_34443.pdf
Justizministerium: Was Sie bei einem Verkehrsunfall wissen sollten (2003)
Nem a témához szeretnék hozzászólni,hanem egy kérdést feltenni. Nem találtam egyértelműen leírva sehol sem( interneten böngészve), lehet-e fedélzeti kamerát használni teherautóban,Németország területén. Sofőrként dolgozom itt,és a saját védelmem érdekében lenne szükségem rá. Sokat autózok városban nagy forgalomban.