Részben mert a német rendszer teljesen más, mint a magyar, olyan dolgokra kell figyelni, amire az ember lánya/fia nem is gondol! A magyar adóbevallásomhoz én például soha nem csatoltam könyveknek a blokkjait, vagy saját magam által fizetett szakmai képzések számláit! Nem is sokat értem volna vele, hiszen Magyarországon mindezt az adózott jövedelmemből kellett megvennem. Németországban ez nem így van.
Részben mert bizonyos dolgoknak utána kellett járnom. Milyen adókategóriákról beszél mindenki? „Provision”?! Mi a fene az? Tényleg kikerülhetetlen? Egyáltalán, hol keressek lakást? Milyen WBS? Azt hol kell intézni? És mi van a munkával? Mikor jár nekem a munkanélküli? Jár a családi akkor is, ha nincs itt a családom?
Ha szerencséd van, a cégednél segítenek sok mindenben! Ha nincs szerencséd fél évig jóval kevesebb fizetést kapsz, mert a cégednél tojnak arra, hogy véletlenül 6-os adókategóriába kerültél 1-es helyett…. (ez konkrétan egyik rokonommal történt meg).
Ha szorgalmas voltál van egy magabiztos németnyelvtudásod, és mindennek utána tudsz járni, vagy ha szerencséd van, vannak ilyen ismerőseid, és szívesen segítenek neked! Bár egyik ismerősöm mesélte kicsit tréfásan, aki Németországot járva keresi fel a magyar klubokat, és különböző népi hangszereket, játékokat, táncokat mutat be, hogy ha van egy városban 3 magyar, akkor ők 4 különböző klubot alapítanak, és az összes klub utálja a másik klubot! 🙂
Ha nincs szerencséd és szorgalmas se voltál, akkor senki nem foglalkozik vele, hogy neked mennyi a fizetésed, mennyi pénzt vagy időt buksz el… De ne keseredj el…. csak olvasd végig ezt a számodra összeállított kis könyvet! 🙂