Cikksorozatunk első részében írtunk a németországi lakáskeresésről, az áram- és telefonszolgáltatókról.
Most a sorozatot további hasznos témákkal folytatjuk.
Orvos Németországban
Németországban a háziorvost (Hausarzt) szabadon választjuk, érdemes a lakóhelyünkhöz közeli rendelőt keresni. Itt is érdemes a választás előtt szomszédok, ismerősök véleményét kikérdezni.
A szakorvosokhoz a háziorvos adja a beutalót (amennyiben ez szükséges).
A nyitvatartási idő teljesen változó lehet, de általában hétvégén és sok esetben szerda délutánonként is zárva tartanak a rendelők (és gyógyszertárak). Persze ügyelet mindig van (Notdienst) és baj esetén a kórházakban is fogadnak.
Sürgős esetben az ügyeletes orvos is kijön (baj esetén hívható telefonszám: 112).
Autóvezetés
Bár a német autópályákon általában nincs sebességhatár, van ajánlott sebesség, ami 130 km/h. Ha ennél gyorsabban mész, akkor baleset esetén akkor is kihozhatnak téged is vétkesnek, ha egyébként nem a tied lenne a felelősség.
Az autó átíratása a Zulassungsstelle-n történik (erről és az autóvásárlásról is írtunk itt).
A magyar jogosítványt elfogadják, viszont a magyar rendszámot érdemes fél éven belül lecseréltetni.
Lakcímbejelentés
A német lakcímünket költözés után az Einwohnermeldeamt-nál kell bejelenteni, ehhez szükség lesz személyi igazolványunkra (vagy útlevél) illetve a bérleti szerződésre.
Vásárlás
A legfontosabb különbség Magyarországhoz képest, hogy néhány kivételtől eltekintve az üzletek vasárnap nincsenek nyitva (ebbe beleértjük a szuper és hipermarketeket is), vagyis a bevásárlást érdemes szombatra időzíteni). Ha mégis elfelejtettünk valamit, akkor a közeli benzinkútnál vasárnap is be tudunk szerezni bizonyos élelmiszereket.
Üdvözlöm.
Zsuzsa vagyok. A férjem tavaly nyár óta kint dolgozi német cégnél. Két gyermekünk van. Egy nyolc éves és egy három és fél éves.
Több kérdésem is van.
1,Férjem A1-es adósávba van. Ezt azzal magyarázták hogy nem vagyunk egy lakcímen kint. Ezzel kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
2, Én tavaly október óta ápolásin vagyok édesanyámmal. Sajnos le kellett vágni mind a két lábát. Nos ezzel kapcsolatban nagyon sok kérdésünk van. Először is személyenként mennyi nm2 a megengedett fejenként. Anyukámnak is külön szoba kell? Van olyan ingatlan iroda ahol vannak akadálymentes kiadó ingatlanok? Sajnos lakás nem jöhet szóba a lépcső miatt. Van olyan lakóközösségek ahol a mozgáskorlátozottak laknak?
Vannak még kérdéseink csak időm nincs. Majd folytatom. Előre is köszönöm a segítséget.