Az önéletrajzod a legelső dolog, amit a leendő munkáltatód lát Rólad. Ez alapján dönti el, hogy megszeretne-e veled ismerkedni személyesen is, vagy nem. Ha az önéletrajzoddal nem győzted meg, hogy alkalmas vagy az állásra, akkor lehet, hogy személyesen már nem is lesz lehetőséged. Ezért fontos, főleg, hogy ha már valami jobb álláslehetőségre jelentkezel, hogy tökéletes (vagy attól nagyon picit eltérő) legyen az önéletrajzod.
Fénykép
A rossz hír, hogy a fénykép még azoknál a munkahelyeknél is sokat számít, ahol nem kell ügyfelekkel foglalkoznod. A jó hír, hogy nem kell fotómodellnek lenni ahhoz, hogy olyan kép készüljön rólad, amivel megnyered leendő munkaadód szimpátiáját. Nagyon fontos a mosoly! Na nem kell vigyorogni, de egy kis mosoly, annyira meg tud szépíteni egy arcot.
Egy ismerősömnek segítettem alkalmazottat keresni, nézegettük az önéletrajzokat, és akinek nem volt szimpatikus a fényképe, azt egyből félretette. Még csak bele se volt hajlandó olvasni! Pedig voltak köztük nagyon sokan, akik akár tökéletesek is lehettek volna az állásra. Érdekes volt, hogy akinek kicsit mosolygós volt a fényképe, azok közül senkit nem tett félre, még akkor se ha egyértelműen szinte egy szót nem tudott németül! Mi a tanulság ebből? Fontosabb a mosoly mint a német nyelvtudás? Na nem egészen! Legalábbis nem minden pozícióban! De azért sokat javíthatjuk vele az esélyeinket!
Éppen ezért ne sajnáljuk azt a 10 eurót! Minden fényképésznél szinte azonnal készítenek az önéletrajzhoz tökéletes fényképet!
Tartalom
Nagyon fontos persze az is, hogy mit írunk az önéletrajzban. Ne legyen se túl hosszú, se túl rövid. Ne írjuk végig az összes egy hónapig tartó állásunkat, hacsak nem nagyon fontos a megpályázott állás szempontjából. Egy oldalnál csak nagyon indokolt esetben legyen hosszabb, ugyanez vonatkozik a motivációs levélre is. Németországban sem szeretnek a munkáltatók sokat olvasni!
A megszólítás a német önéletrajzban lehet „Sehr geehrte Damen und Herren”, ha nem tudjuk ki a címzett. Ha tudjuk, akkor Sehr geehrte Frau Schmidt” vagy „Sehr geehrter Herr Schmidt”. A megszólítás után, a magyarral ellentétben vesszőt használunk!
Egyediség
Fontos az egyediség! Azaz az önéletrajzunkat az adott állásra igazítsuk! Ez nem azt jelenti, hogy hazudnunk kell az önéletrajzban, de ha recepciósnak jelentkezünk, akkor a kommunikációs képességünket hangsúlyozzuk, ha könyvelőnek, akkor pedig a logikus gondolkodásunkat.
Helyesírás
Németországban is nagyon fontos, hogy helyesen írjunk. Persze, nem az anyanyelvünk, de Word mindenkinek van a gépén, és csodákra képes sokszor!
Figyeljünk arra is, hogy a külalak rendezett legyen, átlátható, esetleg félkövér betűkkel emeljük ki az állás szempontjából legfontosabb szavakat.