Tudtad?
Akár szeretsz vitázni, akár nem; Németországban nagy az esélye rá, hogy előbb vagy utóbb fogsz!
Bírósági perek gyakorisága és költsége Németországban
Minden 4. itt élő belekeveredik bírósági perbe. Akkor is, ha nem akarsz. Akkor is, ha nem Te kezded el. Mert más elkezdi helyetted és te csak lebénulva állsz kezedben az ügyvédi papírral, hogy hát ez meg micsoda…
És egy bírósági per drága, még akkor is lehetnek magas költségei, hogy ha Te nyersz. Minden 10. per többe kerül mint 10 000 euró. Általában ez nem az az összeg, amit az itt élő magyarok könnyedén előhúznak a mellényzsebből.
Ezért fut jelenleg több mint 23 millió jogi biztosítás Németországban (statista.de; 2020)[1]– hiszen ez az összeg még németeknek is sok. Mivel rengeteg szerződés nem egy személyre szól, hanem egy egész családra, ezért a biztosított személyek száma ennél jóval több.
Milyen ügyben zajlik a legtöbb bírósági per?
30% közlekedési ügyek miatt. Lefényképeztek, pedig Te esetleg saját meglátásod szerint nem is mentél gyorsan. És lehet igazad van! Végül is minden szerkezet működhet néha hibásan. Azonban az, hogy igazad van, nem azt jelenti, hogy igazat is adnak neked. Mit csinálsz, ha remegő kézzel kibontod a hivatalos levelet és benne találsz egy pár száz eurós büntetést. Befizeted? Vagy elmész egy méregdrága ügyvédhez, fellebbezel és ha minden jól megy, akkor talán visszakapod a pénzed. Vagy veszel egy autót, ami hibásnak bizonyul. Vagy eladsz egy autót, ami szerinted jó volt, a vevő viszont beperel, hogy add vissza a pénzét.
Képzeld csak el egy pillanatra: mit teszel, amikor kinyitod az ügyvédi levelet, amiben több ezer eurót követelnek tőled?
A perek 13%-a munkaügy. Mit csinálsz, amikor kézbe kapod a felmondási levelet? Jogos volt? Vagy ha a főnököd kevesebbet fizet/ nem fizet? Vagy ha áthelyez egy másik városba, úgy, hogy Te ezt nem szeretnéd? Vagy folyamatosan túlóráztat…. Vagy, vagy, vagy… A lehetséges konfliktusok száma a végtelenhez közelít. Hagyod magad és bevállalod az áldozat szerepét vagy lépsz és harcolsz)
A lakhatási ügyek 11,3%-ot tesznek ki. Felmondja a tulajdonos az albérletet. Nem adja vissza a kauciót. Azt mondja, hogy fel kell újítani a lakást- Te viszont ezzel nem értesz egyet… Kihez tudsz fordulni tanácsért?
Bírósági költségek Németországban
Minden 10. per drágább, mint 10 000 euró- de persze ez nem az átlag. Minden pernek egyedi ára van, ami sok mindentől függhet. Pl. hogy mennyit keresel vagy milyen értekről megy a vita. Egy pár példa az érdekesség kedvéért:
Rendelsz egy új robot fűnyírót 2200 euróért. A gép azonban egy hét után tönkre megy. Az eladó közli, hogy Te nem használtad jól és nem akar fizetni. Te viszont meg vagy győződve róla, hogy mindent megfelelően csináltál. Előleg az ügyvédnek és bíróságnak: 1236 Euró.
Tudsz nélkülözni ennyi pénzt, amíg a tárgyalás lezajlik (ami nem ritka, hogy egy évnél hosszabb ideig tart), kockáztatod, hogy esetleg elveszted ezt a pénzt is, vagy hagyod az egészet és megpróbálod megjavíttatani a fűnyírót a saját költségeden, miközben folyamatosan a tehetettlen düh érzésével gondolsz az eladóra?
Vagy: közlekedési baleset egy biciklissel. A biciklisnek eltörik a karja és ezért 4000 euró fájdalomdíjat követel az ügyvédje segítségével plusz 1000 euró javíttatási költséget. Előleg az ügyvédi és bírósági költségekre: 1783 euró.
Amit a jogi biztosításról tudni érdemes
A pereskedési költség drága. Ha az ellenfelednek van jogi biztosítása vagy sok pénze, akkor az esélyek nem egyenlőek.
Azonban egy jogi biztosítás nem csak erre az esetre jó. Akkor is, ha óvatos akarsz lenni. Ha megakarod mutatni az új munkaszerződésedet egy ügyvédnek. Vagy ellenőriztetni akarod, hogy a lakástulajdonos ténylegesen jól számolta ki a rád eső közösköltséget. Ha a repülő késik és kártérítést szeretnél. Ha egy formanyomtatványra van szükséged.
Nem kötelező a jogi biztosítás, de ha másokkal egyenlő esélyekkel szeretnél indulni bizonyos helyzetekben és nem eleve a vesztes pozíciójából, akkor mindenképpen érdemes egyet kötni.
Ha szeretnél kötetlen információt és személyre szabott árajánlatot kérni, akkor itt tudod megadni adataidat:
[1] https://de.statista.com/statistik/daten/studie/6599/umfrage/vertragsbestand-der-rechtsschutzversicherung-seit-1990/